Prvé vyšetrenie u zubára netreba odkladať

obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko

Ako rodič práve riešite dilemu. Nechcete nič zanedbať, ale zároveň nechcete svoje dieťa trápiť už odmalička ,,chodením po lekároch”. Áno, tento pocit pozná aj mnoho iných rodičov.Pre dieťa aj pre vás však bude dobré, ak sa naučí chodiť k lekárom bez toho, aby sa bálo. Podarí sa to v prípade, ak ho budete už odmalička viesť k tomu, že je to nevyhnutné. Obzvlášť, ak ide o zubára. 

Správny čas na návštevu zubára

Keď už drobcovi začali rásť prvé zúbky, je na takúto návštevu vhodný čas. Nielen kvôli dieťatku, ale aj kvôli vám. Zubný lekár vám totiž dá rady ako sa starať o chrup dieťaťa, ktoré nikde inde nezískate. 

Čím skôr príde dieťa po prvýkrát k zubárovi a začne si zvykať na nové prostredie, tým je to preň lepšie. Ak mu vysvetlíte, že do ambulancie sa chodí vlastne len pohrať a zubár mu chce len,,porátať zúbky”, tým je väčšia pravdepodobnosť, že si získa dôveru lekára. 

obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko

Zubár chce dieťatku dobre

Okrem psychologického aspektu, si treba uvedomiť aj to, že zubný lekár je často prvý lekár schopný odhaliť mnohé začínajúce ochorenia. Počas prehliadky tak okrem zubov vyšetruje aj jazyk, sliznice, uzdičky, podnebie a slinné žľazy. Všíma si aj funkciu tvárového nervu, vývody trojklanného nervu, lymfatické uzliny či spánkovosánkový kĺb.

Zubár vás tiež informuje o tom, ako vyčistiť zuby od prvého zúbka. Vysvetlí vám ako výživa vplýva na zuby dieťaťa a dá rady ako nepreniesť svoju bakteriálnu flóru do úst dieťatka.

Vydržať v kresle nemusí byť stresujúce

Pre mnohých rodičov je nepredstaviteľné, aby ich dieťatko obsedelo v zubárskom kresle. Pri vyšetrovaní batoliat sa preto využíva technika knee to knee, ktorá umožní dieťatko vyšetriť v rukách rodiča. Niekedy dieťatko cestou k zubárovi zaspí a ten ho dokonca vie vyšetriť aj v spánku. 

Je prirodzené, že dieťa má na začiatku zo zubára strach a plače. Ak sa s ním však budete rozprávať alebo mu budete spievať, v kresle vydrží ľahšie. Pri starších deťoch môže byť skvelou motiváciou vopred dohodnutá odmena za slušné správanie u zubára. 

Páčil sa Vám článok?


Prihláste sa u nás na odber noviniek a vždy budete mať najnovší článok ako prví. A navyše teraz rozdávame kupóny s 10% zľavou :)Ďalšie články:obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko
Napísané , autor:

Ak sa v chladných dňoch nechránime pokrývkou hlavy, organizmus vynakladá energiu predovšetkým na jej ohriatie. Začne chrániť mozog pred prechladnutím. Táto vynaložená energia má však svoje zápory, pretože neskôr bude chýbať iným častiam tela, ako sú napríklad ruky či nohy.

Čítať viac

obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko
Napísané , autor:

Všetci sme sa nečakane ocitli v situácii, kedy sme nútení viac času ako sme boli zvyknutí, tráviť doma. Už niektorí dospelí majú problém vydržať doma sami so sebou, no o to horšie je to v domácnosti s malými deťmi. O to viac, ak s nimi musíte väčšinu času tráviť v byte. Viete, ako ich zabaviť tak, aby vám všetkým v tomto novom, pre rodiny náročnom období “nenarástli rohy”?

Čítať viac