Ako využiť pobyt doma s dieťatkom na maximum

obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko

Všetci sme sa nečakane ocitli v situácii, kedy sme nútení viac času ako sme boli zvyknutí, tráviť doma. Už niektorí dospelí majú problém vydržať doma sami so sebou, no o to horšie je to v domácnosti s malými deťmi. O to viac, ak s nimi musíte väčšinu času tráviť v byte. Viete, ako ich zabaviť tak, aby vám všetkým v tomto novom, pre rodiny náročnom období “nenarástli rohy”?Ponúkneme vám zopár overených rád, ktoré nie sú náročné na materiálne vybavenie, ale vyžadujú si plné nasadenie vašej snahy a kreativity. 

TIP 1: Zapojte deti do varenia a pečenia

Možno je to klišé často videné v reklamách, ale táto metóda naozaj funguje. V závislosti od veku dieťatka preňho vyberte nejaký úkon v rámci varenia či pečenia, ktoré by mohlo ľahko zvládnuť. Nech napríklad rozmieša žĺtok vajíčka, ktorým bude neskôr upečené koláčiky natierať. Môže tiež s formičkami vykrajovať rôzne tvary sušienok alebo môže spolu s vami vyrábať domáce cestoviny či pečivo. Aj tí najmenší určite zvládnu pomôcť pri miešaní, ochucovaní alebo pri zdobení torty či koláča.

obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko

Samozrejme, že pri spoločnom varení a pečení s deťmi musíte rátať s väčším neporiadkom ako keby ste to robili samy. V aktuálnej situácii sa však aj tak nemáte kam ponáhľať a aj upratovanie neporiadku môže byť príjemnou zábavou, ktorou zabijete čas.

TIP 2:Skúste spolu tvoriť

Máte staré oblečenie, ktorého sa chcete zbaviť? Nevyhadzujte ho, ale zrecyklujte ho tým, že z neho vyrobíte niečo nové. Zo starého trička napríklad ušijete plážové šaty alebo užitočnú tašku na nákup. Kreativite sa naozaj medze nekladú a ak sa necháte inšpirovať svojimi deťmi, určite prídete na niečo zaujímavé. 

Ak si chcete zútulniť domov, môžete si spolu nakresliť krásny obraz. Podľa veku dieťatka si vyberte náročnosť techniky a vytvorte si spolu umelecké dielo, ktoré pre vás bude milou spomienkou na toto ,,krízové” obdobie. 

obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko

Ak máte rôzne plastové dózičky či rôzne sklenené fľaše od vína, ktoré už mesiace či roky odkladáte, teraz nadišiel ich čas. Môžete sa pustiť do ich ozdobovania rôznymi technikami. Skúste napríklad servítkovú techniku, ozdobovanie voskom alebo len obyčajné akrylové farby. 

TIP 3: Cvičte s váhou dieťaťa

Cvičenie možno nebaví každého, ale pri troške kreativity, môže byť naozaj skvelou zábavou. Ľahnite si na zem a posilňujte so svojím drobcom. Môžete ho nad seba dvíhať rukami, alebo ho môžete vystretými nohami (necháte ho ľahnúť bruškom na vaše chodidlá) zdvihnúť nad seba tak, že sa bude s rozpaženými rukami cítiť ako malé lietadielko. (Pozor: Neskúšajte to určite hneď po jedle).

TIP 4: Naučte sa spolu nejakú pesničku

Viete hrať vy alebo váš manžel na nejaký hudobný nástroj (postačí aj škatuľa alebo cukríky v dózičke) alebo viete aspoň trochu spievať? Super, môžete si spolu so svojím drobcom ,,založiť domácu kapelu”. Rozdeľte si úlohy, podľa toho, kto je v čom najlepší  a zábava sa môže začať. Pokojne môžete takýmto spôsobom aj prerobiť vašu obľúbenú známu slovenskú pesničku. 

obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko

TIP 5: Vytvorte pre deti prekážkovú dráhu

Skúste, podobne ako pri kruhovom tréningu, vytvoriť niekoľko stanovísk. Na každom jednom z nich bude musieť dieťatko splniť nejakú úlohu. Môže to byť úloha fyzického charakteru alebo edukačného. Na jednom mieste sa bude musieť napríklad dieťatko preplaziť pod určenú prekážku (šnúrka, lano) bez toho, aby sa jej dotklo. Inde bude musieť z písmenok poskladať nejaké slovo alebo sa naspamäť naučiť pár veršov.

Bonusový tip: Napustite deťom bazén a tvárte sa, že ste na pláži

Možno to na prvý pohľad vyzerá ako trochu uletený nápad, ale zabaviť sa pri tejto aktivite môže celá rodina. Stačí kúpiť menší nafukovací bazén, ak ho ešte nemáte, a napustiť doň vodu. Ak je teplo, drobec sa už môže pokojne kúpať aj na balkóne, ak nie je, dá sa to aj v jeho detskej izbe či obývačke. 

obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko

Samozrejme nezabudnite na dotvorenie atmosféry – pustite si letnú hudbu alebo šum mora, oblečte sa do plaviek a užívajte si pohodu.(Ktovie, možno to bude vaša jediná letná dovolenka v tomto roku). Ak máte k dispozícii aj piesok na hranie či rôzne modelovacie hmoty, môžete použiť formičky do piesku a dokonca si niečo na svojej ,,pláži” aj postaviť. 

Môžete si tiež nafúknuť plážovú loptu a s deťmi si ju odbíjať, predtým však odstráňte z izby všetky rozbitné veci, na ktorých vám záleží. 

Páčil sa Vám článok?


Prihláste sa u nás na odber noviniek a vždy budete mať najnovší článok ako prví. A navyše teraz rozdávame kupóny s 10% zľavou :)Ďalšie články:obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko
Napísané , autor:

Ako rodič práve riešite dilemu. Nechcete nič zanedbať, ale zároveň nechcete svoje dieťa trápiť už odmalička ,,chodením po lekároch”. Áno, tento pocit pozná aj mnoho iných rodičov.

Čítať viac

obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko
Napísané , autor:

Ak sa v chladných dňoch nechránime pokrývkou hlavy, organizmus vynakladá energiu predovšetkým na jej ohriatie. Začne chrániť mozog pred prechladnutím. Táto vynaložená energia má však svoje zápory, pretože neskôr bude chýbať iným častiam tela, ako sú napríklad ruky či nohy.

Čítať viac