Pitný režim u detí v letných dňoch

obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko

Leto je v plnom prúde. Dni sú zaliate slnkom a teploty stále stúpajú. Práve preto je o to dôležitejší pitný režim, najmä u tých najmenších. Takéto horúčavy nie sú pre deti práve ideálne. Nedostatok tekutín môže spôsobiť bolesti hlavy, únavu, podráždenosť, ale aj problémy s obličkami. Neraz dochádza k dehydratácii. Podľa veku dieťaťa, zloženia jeho stravy i funkcie obličiek  je možné určiť, aký prísun vody je potrebný.Koľko tekutín potrebuje novorodenec?

V prípade, že Vaše dieťa plne dojčíte, nepotrebuje prísun iných tekutín. Ale pozor! Platí to len vtedy, ak teploty dosahujú menej ako 25 stupňov. Pri veľkých horúčavách je potrebné podávať najmenším aj dojčenskú vodu či špeciálne čajové nápoje. U detí, ktoré mamičky nedojčia, sa odporúča pridať najmenej 50 až 75 ml vody za deň.

Tekutiny a staršie dojčatá

Ak už Vaše dieťatko konzumuje aj tekutú stravu, pridajte množstvo tekutín. Vhodná je najmä dojčenská voda a čaj, do ktorého však nepridávajte cukor. Deti by nemali piť čierny čaj, pretože pôsobí povzbudzujúco. Je teda možné, že by nastali problémy so spánkom.

Batoľatá a voda

Dieťa, ktoré sa už pohybuje, spotrebuje viac energie. Tým pádom stúpa aj potreba množstva vody. Batoľa by malo prijať 1,5 litra tekutín denne. Do toho sa ráta aj tekutina obsiahnutá v strave, napríklad polievky, kaše, ovocie. Pre deti sa odporúča vypiť pol litra mlieka za deň. Neodporúčajú sa príliš sladké nápoje.

obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko

Nápoje pre deti do troch rokov

V tomto období deti pijú ovocné džúsy či zeleninové šťavy. Nejedno si zvyká na sladké malinovky, ktoré sú však veľmi nevhodné a nezdravé. V mnohých prípadoch zvyšujú riziko obezity či zubného kazu.

Pitný režim a deti

Číra, nízko mineralizovaná, pramenitá neperlivá voda je vhodná pre deti v ktoromkoľvek veku. Samozrejme, u dojčiat sa odporúča skôr tá s označením „dojčenská“. Premýšľate nad využívaním vody z vlastnej studne? To nie je žiaden problém, napriek tomu si však radšej nechajte preveriť jej zloženie. Pozor si dajte na obsah dusičnanov, ktoré u najmladších dojčat vedia spôsobiť methemoglobinémiu, ktorej následkom je neokysličovanie krvi a nemožnosť naviazania kyslíka na hemoglobín.

Ako donútiť deti piť

Najmenší potrebujú motivovať a ak viete, ako na to, máte vyhraté. Častým vynikajúcim príkladom je naliatie vody do pekného pohárika s obľúbenou rozprávkovou postavičkou alebo pitie cez slamku. V prípade, že je dieťa choré, má hnačku, vracia alebo má vysoké teploty, tekutiny dodajte vstrekovaním striekačkou priamo do úst. U novorodencov si môžete pomôcť kvapkadlom.

obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko

Akými nápojmi najlepšie uhasiť smäd?

Dbajte na to, aby tekutiny v horúcich dňoch neboli príliš studené. Voľte skôr vlažné nápoje, ktoré prechádzajú telom postupne a osviežia ho preto oveľa viac. Ľadové „pochúťky“ zhoršujú trávenie. Môžu dokonca vyvolať zápal sliznice žalúdka.

Tip na záver

Stolová neperlivá voda by mala tvoriť základ pitného režimu. Nebráňte sa však jej prestriedaniu s ďalšími vhodnými nápojmi, ako sú domáci sirup, 100% ovocný džús riedený vodou či čaj. Ak Vaša ratolesť zabúda na pitný režim, skúste nechávať plnú fľašu alebo pohár neustále na očiach. Ak nepomôže ani to, majte po ruke dostatok ovocia a zeleniny, čo aspoň čiastočne zaistí doplnenie tekutín do organizmu.

Páčil sa Vám článok?


Prihláste sa u nás na odber noviniek a vždy budete mať najnovší článok ako prví. A navyše teraz rozdávame kupóny s 10% zľavou :)Ďalšie články:obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko
Napísané , autor:

Všetci sme sa nečakane ocitli v situácii, kedy sme nútení viac času ako sme boli zvyknutí, tráviť doma. Už niektorí dospelí majú problém vydržať doma sami so sebou, no o to horšie je to v domácnosti s malými deťmi. O to viac, ak s nimi musíte väčšinu času tráviť v byte. Viete, ako ich zabaviť tak, aby vám všetkým v tomto novom, pre rodiny náročnom období ,,nenarástli rohy”?

Čítať viac

obuv topanky tenisky capacky papucky sandalky pre babatko
Napísané , autor:

Čerstvý vzduch prospieva dospelým, ale i malým deťom. Bábätkám sa potom lepšie spinká a majú aj väčšiu chuť do jedla. Preto odborníci odporúčajú časté prechádzky. Lámete si hlavu nad tým, že sa Vaše dieťatko narodilo v zime a vonku sú mínusové teploty? Potom musíte oveľa viac dbať na vhodné obliekanie. S našimi tipmi to ale hravo zvládnete

Čítať viac